theme-sticky-logo-alt

Jak się widzi niewidomy?

0 Komentarze

Jak sie widzi niewidomy?

To przewrotne pytanie wcale nie jest bez sensu. Czarne okulary są synonimem osoby z dysfunkcją narządu wzroku. To oczywiste. Tak jak biała laska czy pies przewodnik. Ale czy przypominasz sobie ostatniego niewidomego lub niewidomą, którą spotkałeś na swojej drodze?

Jeżeli nie, to nie ma w tym nic dziwnego.

Po prostu osoby sprawne nie zawracają sobie głowy niepełnosprawnymi. Starają się ich nie widzieć. Biała laska, lub pies przewodnik tylko zdradzają, że widzsz osobę, która zazwyczaj nie może zobacyzć Ciebie. A zatem, skoro nie widzi Ciebie, to czy ma dla niej znaczenie jak wygląda ona sama?

Jak widzi się niewidomy? Jakie ma wyobrażenie o samym sobie? Cudowna gra słów z widzeniem w kontekście osób niewidomych pokazuje nam, jak bardzo nie rozumiemy problemu osób niewidomych. I od razu pojawia się pytanie, czy to faktycznie jest problem, i dla kogo.

Kilka słów wyjaśnienia

Osoba, która urodziła się niewidoma, nie widzi dosłownie nic. Założenie, że taka osoba ma przed oczami ciemność jest błędne, ponieważ ciemność jest przeciwieństwem światłości. Osoba niewidoma nie wie, czym jest ciemność, bo nie ma jej z czym porównać. Nie ma żadnego wrażenia wzroku. Zmysł ten zastępuje wyostrzeniem innych zmysłów.

Zatem jak osoba niewidoma wyobraża sobie inne osoby? Może na przykład wyczuć twarz dotykiem, ale przecież to nie to samo. Jak to się ma do naszego (osób widzących) rozumienia „widzenia”?

O wygląd osoby niewidomej, musi zatem zadbać ktoś inny, to oczywiste, bowiem osoba która nie widzi, na pewno nie zobaczy swojego odbicia w lustrze.

W najbliższym czasie na temat swojego wyglądu opowiedzą osoby niewidome i spróbują odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania. Jak się zachować, gdy spotykasz osobę niewidomą lub z ograniczeniami widzenia? Czy można żartować na temat ich niepełnosprawności, i czy osoby niewidome same żartują ze swoich niedoskonałości, a jeżeli tak, to jak. No i oczywiście interesuje nas poprawność polityczna, ale to, co mają do powiedzenia osoby niepełnosprawne.

Porozmawiamy również z osobami zajmującymi się nowymi technologiami, i zapytamy, czy wzrok można zastąpić, i jakie są najnowsze badania w tym zakresie.

Poprzedni wpis
Potrafisz pisać? Pisz dla nas.
Następny wpis
Poza kolejnością – czyli prawie wszystko o prawie dla niepełnosprawnych
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://niepelnosprawni.szczecin.pl 300
Skip to content